Güvenlik Sistemleri için kritik bilgiler

Mekanlara Güvenlik Sistemi taktırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Alarm SistemleriGünümüzde çok çeşitli Güvenlik Sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin tercih edileceği de kafa karıştıran bir konu. Bu bağlamda bazı tavsiyeler işinizi kolaylaştıracaktır.

İlk olarak Güvenlik Sisteminin kurulumunun detaylarını bilmek gerekir. Güvenlik Sistemine ait siren, dedektörler, kablolama vs. gibi detayları planlamak çok önemlidir. Bu aşamada kaliteli ürün, uygun fiyat ve mekana en uygun montajlama vs gibi konular irdelenmelidir.

Güvenlik Sistemlerinde çok çeşitli marka ve özellikte dedektörler ( hırsızlık, yangın) kullanılmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bilinen, sağlamlığı ve güvenilirliği ispatlanmış bir marka seçilmesidir. Yine kablolarında, uygulamadan sonra sorun çıkarmayacak kalitede olması önemlidir. Mekanlarda özellikle çok fazla kırım döküm işlemi olmadan yapılacak bir montaj ve en uygun yerlerden geçirelecek kablolamanın detayları iyice hesaplanmalıdır. Bu aşamada kablosuz hizmet veren ürünlerde tercih edilebilir.

Güvenlik Sisteminin sağladığı parametrelerde araştırlmalıdır. Güvenlik Sisteminde kamera, kayıt cihazı, GSM bağlantısı, panik butonu, evcil hayvan desteği vs. olup olmadığı incelenmelidir.

Güvenlik Sisteminin montajından sonra da merkezi gözlem istasyonunun tecrübesi muhakkak araştırlmalıdır. Çünkü Güvenlik Sistemi çalışmaya başladığında üretilen alarm çağrıları; en kısa sürede gözlemlenerek gerekli yerlere ( polis, itfaiye , sağlık kuruluşu ) bilgi verilmelidir. Bu da uzun yıllara dayanan bir tecrübeyi gerektirir.

Alarm çağrılarının raporlanarak abonelere bildirilmeside önemlidir. Böylelikle mekanın açılışı kapanışı, giriş çıkış yapanlar vs. gibi bilgiler abonelerin bilgisine sunularak bir nevi denetim yapılması sağlanır.

Güvenlik Sisteminin kurulumundan sonra ürünlerle iligili teknik desteğin olması da çok önemlidir. Bu konuda Güvenlik Sistemi firmalarının uygulamaları da araştırlmalıdır.